Kategorijos
PC patarimai

Kompiuterio profilaktika

Nuo studijų laikų, vis atsiranda draugų ir pažįstamų, kuriems kompiuteris labiau panašus į priešą nei į draugą. Kodėl taip atsitinka sunku pasakyti. Priežasčių gali būti daug ir įvairių. Kas mokykloje neturėjo informatikos pamokų, kas pirmą kompiuterį gavo pensijoje ir panašiai. O aš esu toks žmogus kuriam dažniausiai įdomu būna pasigilinti į problemos esmę. Na čia irgi keistokai skamba, reikėtų sakyti esu beveik priverstas tai daryti – tada būtu teisingiau 🙂 Tai kaip užburtas ratas – iš pradžių buvo paprasti klausimai ir paprastos problemos, bet kasdien keičiantis technologijoms, atsirandant naujoms programoms tų problemų sudėtingumas kyla. Taigi jei Petras manęs prieš 5 metus klausė kaip suinstaliuoti spausdintuvą kokiems Windows 98 tai dabar klausia kaip suinstaliuoti tą patį spausdintuvą jau Windows 7 ar 8 🙂 Esmė – kažkodėl man reikia tai žinoti, nors gal aš namuose net neturėjau spausdintuvo kai turėjau kompiuterį su Win 98. O dabar jau turiu žinoti dar daugiau dalykų, kad kažkam kažką reikalui esant galėčiau patarti.
Tai ta patirtimi ir noriu pasidalinti. Viena iš dažniausių situacijų – kompiuteris vos sukasi, greičiausiai turi virusų ir gadina gyvenimą jo savininkui. Nuo ko pradėti spręsti šitą klausimą?

Išsiaiškiname kokios problemos kompiuterį kamuoja

Problemos dėl ko kompiuteris yra sulėtėjęs ir veikia ne taip kaip turėtų gali būti dviejų tipų – geležies (hardware) arba programinės (software).
Kaip nustatyti kas yra kas? Jei nesi rimtas elektronikos žinovas tai visų geležies problemų tikrai nenustatysi, bet keletas dalykų kuriuos galima patikrinti ir neišprususiam egzistuoja. Jei kompiuteriui daugiau nei du metai ir dar niekas neišvalė iš jo dulkių tikėtina kad gali būti problemų su jo aušinimu. Simptomai – šylantis ar net karštas kompiuterio korpusas arba kompiuterio sisteminis blokas, padidėjęs garsas kurį sukelia dulkėmis apaugę besisukantys aušintuvų ventiliatoriai (gali būti jau ir nebesisukantys!), dar gali būti, kad kompiuteris nepasikrauna/neįsijungia iš pirmo karto, reikia kelis kartus spausti įjungimo mygtuką ir tik tada kažkas pradeda veikti. Visi šitie simptomai yra gan lengvai pastebimi ir nesudėtingai patikrinami. Pirmiausias dalykas ką galima pabandyti padaryti – išsivalyti dulkes jei tai įmanoma. Paprastai galvojama, kad geras galingas dulkių siurblys be vargo ištrauks viską iš kompiuterio. Deja taip nėra. Dulkės laikosi gan tvirtai ir sunkiai prieinamose vietose, todėl geriausias dalykas tokiam tikslui yra oro kompresorius arba šepetėlis kurio pagalba galima pakelti dulkes nuo detalių paviršių. Kompresorių namuose retai kas turi, bet elementarus dažytojo šepetėlis (kuo ilgesniais šeriais tuo geriau) tikrai prieinamas dalykas. Imate šepetėlį, įsijungiate dulkių siurblį ir pirmyn. Siurblys nusiurbs tai ką su šepetėliu pakelsite. Įkvėpus tokių dulkių dažnai atsiranda noras čiaudėti, labai smulkios ir dirginančios dalelės. VISUS VALYMO DARBUS REIKĖTŲ ATLIKTI ATJUNGUS KOMPIUTERĮ NUO ELEKTROS TINKLO BEI KIEK ĮMANOMA ATSARGIAU, KAD NEPAŽEISTI KOMPIUTERIO KOMPONENTŲ.
Jei kompiuteris yra senesnis nei 3 metai yra tikimybė kad kai kurie kompiuterio detalėse panaudoti komponentai (tokie kaip kondensatoriai) yra atgyvenę ir protinga mintis būtų juos atidžiai apžiūrėti, ar nesimato jokių pažeidimų. Čia vėl nereikalingas joks super išsilavinimas – pakanka žinoti kaip atrodo tvarkinga detalė ir kaip atrodo pažeista detalė. Jei radote netvarkingų detalių – čia jūsų pastangos ir baigiasi, jums reikia specialisto pagalbos, o bet koks tolesnis kompiuterio naudojimas gali reikšti net informacijos praradimą. Bet jei nieko blogo nepamatėte ir kompiuteris po valymo įsijungė, tada galite pradėti valyti kompiuterio programinę įrangą.
Programinės įrangos valymui aš naudoju keletą nemokamų programų:

  1. CCleaner
  2. Malwarebytes Antimalware
  3. Avast! antivirus

Visas šias programas rekomenduoju siųstis iš svetainės FileHippo.com. Būtent tokia eilės tvarka jas ir reikėtų naudoti. Pirmoji valo laikinus kompiuterio failus, naršyklių istorinius duomenis, bei registro klaidas. Antroji tikrina ar kompiuteryje nėra visokio tipo kenkėjiškų programų ar skriptų (malware apibrėžimas). Po to dar dėl viso pikto patikriname ar dar kas liko su antivirusine programa. Kaip antivirusinę programą aš naudoju Avast!. Čia yra skonio reikalas, bet ilgametė patirtis rodo kad lyg ir viskas OK su ja. Galite pakomentuoti ir pasigirti kokią antivirusinę ar kitas programas Jūs naudojate. Ateityje planuoju parašyti apie minėtų programų parsisiuntimą, instaliavimą ir naudojimą. Švarus kompiuteris bet vis tiek neįmanoma dirbti dėl lėtumo? Vadinasi atėjo laikas jo optimizavimui, o čia jau nauja tema, apie kurią bus rašoma sekančiuose postuose.

p.s. jei Jūsų kompiuteris nustos veikti dėl instrukcijų kurias čia perskaitėte ir bandėte atlikti galite kaltinti tik save, aš neprisiimu jokios atsakomybės 😉